All Products
-
Ellis Williams-WPDWe highly appreciate BETTER's job, its professional service and fast solution helps us reduce the cost, good job!
Contact Person :
Jim
Phone Number :
0534 5737702
BETTER Hydraulic Casing Tong BT-Model KHT5500
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 27000N.m 20000ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 23/8" - 51/2" |
BETTER Hydraulic Casing Tong BT-Model KHT14000
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 100000N.m 75000ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 4"- 14" |
BETTER Hydraulic Casing Tong BT-Model KHT13625
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 42000N.m 31000ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 4"- 135/8" |
BETTER Hydraulic Casing Tong BT-Model KHT 9625
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 34000N.m 25000ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 27/8"- 95/8" |
BT-XQ29/1.8Y Hydraulic Power Tongs With Rated Torque
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 1800N.m 1327.6ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 5/8"-11/8" Sucker Rod 17/8"-23/8" Tubing |
BETTER Hydraulic Power Sucker Rod Tong BT-Model XQ29/2.6
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 1800N.m 1327.6ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 5/8"-11/8" Sucker Rod 17/8"-23/8" Tubing |
BETTER Hydraulic Power Tong BT- Model XQ89/3C, Model XQ89/4.5
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 3300N.m 2213ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 23/8" - 31/2" Sucker Rod 23/8" - 41/2"Tubing |
BETTER Hydraulic Power Tong BT-Model XQ114/6YB,XQ114/9
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 6000N.m 4425ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 23/8" - 41/2" Sucker Rod 27/8" - 51/8"Tubing |
BETTER Hydraulic Tubing Tong BT-Model XQ140/12YA
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 12000N.m 885ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 23/8" - 51/2" Sucker Rod 27/8" - 61/8"Tubing |
BETTER Hydraulic CasingTong BT-Model TQ356-55
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 57400N.m 42400ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 41/2" - 14" |


