All Products
-
Ellis Williams-WPDWe highly appreciate BETTER's job, its professional service and fast solution helps us reduce the cost, good job!
Contact Person :
Jim
Phone Number :
0534 5737702
BETTER Type Well Servicing Tongs
| Material: | Alloy Steel |
|---|---|
| Performance: | Long Service Life |
| Advantage: | Competitive Price |
BETTER Type WWB Manual Tong
| Material: | Alloy Steel |
|---|---|
| Performance: | Long Service Life |
| Advantage: | Competitive Price |
BETTER Type Casing Tongs Manual Tong
| Material: | Alloy Steel |
|---|---|
| Performance: | Long Service Life |
| Advantage: | Competitive Price |
BETTER Type LF Manual Tong
| Material: | Alloy Steel |
|---|---|
| Performance: | Long Service Life |
| Advantage: | Competitive Price |
BETTER Type SDD Manual Tong
| Material: | Alloy Steel |
|---|---|
| Performance: | Long Service Life |
| Advantage: | Competitive Price |
BETTER Type SB Manual Tong
| Material: | Alloy Steel |
|---|---|
| Performance: | Long Service Life |
| Advantage: | Competitive Price |
BETTER Type DB Manual Tong
| Material: | Alloy Steel |
|---|---|
| Performance: | Long Service Life |
| Advantage: | Competitive Price |
BETTER Hydraulic CasingTong BT- Model KT14000
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 70000N.m 50000ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 51/2"- 14" |
BETTER Hydraulic CasingTong BT-Model KT7625
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 21000N.m 15490ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 23/8"- 75/8" |
BETTER Hydraulic CasingTong BT-Model KT24500
| Warranty: | One Year |
|---|---|
| Low Gear Rated Torque: | 70000N.m 50000ft.lbs |
| Pipe Size Range: | 95/8"- 241/2" |


